Народ України здійснює право власності на води (водні об'єкти) через Верховну Раду України, Верховну Раду Автономної Республіки Крим і місцеві Ради. Окремі повноваження щодо розпорядження водами (водними об'єктами) можуть надаватися відповідним органам державної виконавчої влади.
У відповідності до п 7 ст. 9 ВКУ та п.3 ст.10 районні Ради, сільські, селищні, міські та районні у містах Ради можуть встановлювати правила загального користування водними об'єктами в порядку, визначеному статтею 47 цього Кодексу. Одночасно у відповідності до ст. 47 ВКУ загальне водокористування здійснюється громадянами для задоволення їх потреб (купання, плавання на човнах, любительське і спортивне рибальство, водопій тварин, забір води з водних об'єктів без застосування споруд або технічних пристроїв та з криниць) безкоштовно, без закріплення водних об'єктів за окремими особами та без надання відповідних дозволів. У разі Надання водних об’єктів в оренду, загальне водокористування допускається на умовах, встановлених водокористувачем, за погодженням з органом, який надав водний об'єкт в оренду.
Водокористувач, який узяв водний об'єкт у користування на умовах оренди, зобов'язаний доводити до відома населення умови водокористування, а також про заборону загального водокористування на водному об'єкті, наданому в оренду.
Якщо водокористувачем або відповідною Радою не встановлено таких умов, загальне водокористування визнається дозволеним без обмежень.
Згідно з ст. 3.1 Правил любительського і спортивного рибальства (ПЛіСР) любительський і спортивний лов риби і водних безхребетних для власних потреб дозволяється всім громадянам України, іноземцям, а також особам без громадянства у всіх водоймах України, за винятком вилову у водоймах природозаповідного фонду, ставкових та інших риборозплідних господарствах, водоймах, спеціальне використання яких обмежене (питні, технічні, лікувальні та інші), водоймах, де лов або добування (далі - лов) заборонені цими Правилами рибальства, а згідно ст. 4.1.1. Правил любительський лов риби, інших водних живих ресурсів ( за винятком : - дельфінів, тюленів, усіх видів осетрових та їх гібридів, лосося, камбали-калкан (в Чорному морі), вирезуба, кугума, шемаї (в Чорноморському регіоні), річкової міноги, форелі, харіуса, чопа, рибця звичайного вусача (крім нижнього Дніпра), минька, всіх видів крабів, устриць та інших видів, занесених до Червоної книги України), в літній період, у строки від скресання криги і до льодоставу (за винятком забороненого нерестового періоду), дозволяється на водоймах загального користування - безкоштовно, з берега або човна, вудками всіх видів із загальною кількістю гачків не більше п'яти на рибалку та спінінгом.
