Видовий склад іхтіофауни річки досить широкий. Тут зазвичай зустрічаються: щука, судак, окунь, плотва, краснопірка, головень, язь, ялець, жерех, уклейка, піскар, густера, лящ, сом, минь, йорж, бистрянка, рідше – чехоня, сазан, лин, рибець, синець, белоглазка.
Занесені до Червоної книги Смоленської області мешкають в Дніпрі стерлядь і дніпровський вусань (Мирон). Але якщо випадки затримання стерляді – поодинокі, то вусань досить часто трапляється рибалкам. Мешкає в Дніпрі і зовсім маловідома! для багатьох рибалок рибка – йорж-носар. Зупинимося докладніше на способі життя і способи лову носаря на Верхньому Дніпрі.
Йорж-носар – риба сімейства окуневих. Довжина його тіла 15-20 см, маса рідко перевищує 200 м Колір тіла ерща-носаря жовтуватий, спина оливково-зелена, черево сріблясто-біле, на боках тіла і колючим частини спинного плавця знаходяться численні довгасті темні цятки.
Від свого найближчого родича, йоржа звичайного,
носар відрізняється не тільки розмірами, а й більш вузькою головою, а також більш довгим рилом (за що, напевно, і отримав свою назву). У носаря значно більше лусочок в бічній лінії і колючих променів. Носарь більш вимогливий до якості води, ніж йорж. Мешкає тільки в річках з чистою водою на досить швидкій течії,
в місцях з піщаним або кам’яним дном, і не зустрічається там, де водиться йорж звичайний. Носарь не любить прохолодної води і уникає ділянок річок з джерельною водою.
Носарь – риба донна. Позбавлений плавального міхура, він завжди тримається в нижніх шарах води, веде переважно сутінковий і нічний спосіб життя. навесні,
після льодоходу і спаду водопілля, носар збирається великими зграями на прогріваються ділянках, кам’янистих мілинах, у піщаних кіс. Влітку він іде на більш глибокі місця. Зимує в ямах, на віддалених від берега ділянках з рівним плином і значною глибиною. Нерест у носаря порційний, відбувається в квітні-
червні на перекатах з грубозернистим піщаним або каменисто-галькові дном. Харчується ця риба різними донними організмами: личинками хірономід та інших комах, ракоподібними, черв’яками. Вона дуже ненажерлива, може поїдати ікру і молодь риб інших видів.
Носарь не так вже й рідко зустрічається в уловах смоленських рибалок,
а деякі навіть спеціально полюють за ним. Справа в тому, що по гастрономічним якостям ця невелика рибка перевершує риб багатьох більш відомих видів. Незвичайно смачна юшка з носаря. Вважається, що за своїм смаком і ароматом вона посідає перше місце! (До речі, на другому – чечужна вуха.) Існує легенда про те,
що Петро I пристрасно любив юшку з йоржа-носаря і всіх своїх заморських гостей пригощав цієї рибкою, а особливо шанованим в якості презенту видавав по возу замороженого носаря! Влітку ловити йоржа-носаря можна як поплавцевими, так і донними снастями.
При лові з поплавцем необхідно так відрегулювати спуск, щоб насадка волочилася по дну. Повідці можна ставити не дуже тонкі (діаметром 0,12 мм) – це захистить снасть від обриву при зацепах, а на клюванні помітно не позначиться. Гачки підійдуть середнього розміру – № 12-16. Краща насадка – дощовий черв’як.
Підсікати потрібно відразу ж після притоплену поплавка. При ловлі далеко від берега на швидкій течії більше підійде використання донної снасті. Найважливішим елементом оснащення є плоске, ковзне, досить важке (50 г і більше в залежності від глибини і сили течії) грузило. На одному повідку завдовжки 25-30 см розташовується гачок № 10,
обов’язково з довгою цівкою. Насадкою служить пучок черв’яків середнього розміру. При ловлі донними вудками далеко від берега трапляються крупніші (від 100 до 200 г) особини.
Ловлять йоржа-носаря і взимку з льоду короткими зимовими вудками з котушками, оснащеними волосінню діаметром 0,12-0,14 мм і гачками № 12-14.
Так як ловля проводиться на досить сильній течії, то застосовують порівняно важкі (до 1015 г) ковзаючі грузила. Краща насадка взимку – пучок великого мотиля або дрібних дощових черв’яків. Поплавок не використовують, а замість кивка ставлять відрізок ніпельної гумки. Гачок з насадкою і грузилом опускають на дно, відпускають за течією трохи волосіні
, Ставлять котушку на гальмо і чекають клювання. Клювання у носаря жадібна, різка, впевнена, і сходів риби з гачка практично не буває. Для свого невеликого розміру він надає досить сильний опір. Тому ловля йоржа-носаря доставляє рибалці подвійне задоволення: перший раз – при виведенні, другий раз – за обіднім столом.
Джерело: rybalka-online.org
>